Alçıpan Montajı

Model Demir Doğrama Alçıpan Montajı Hizmetlerimiz

Model Demir Doğrama firması olarak Tekirdağ, İstanbul bölgelerinde yıllardır alçıpan montajı hizmeti profesyonel kaynakçılarımız tarafından verilmektedir.

Hizmetlerimiz aşağıdaki şablona göre yapılmaktadır.

 • Metal yapı sıva bölme duvar.
 • Tek direkli konstrüksiyon, tek katlı kaplama.
 • Tek direkli konstrüksiyon, çift katlı astar.
 • Tek katlı kaplama, tek direkli inşaat.
 • Tek katlı kaplama, çift direkli yapı.

Duvarın Konumunu Belirlenmesi

Bölme duvarının kaidenin dize yardımı ile yapılacağı katın işaretlenmesinden sonra, duvarın çizgisi borularla tavana doğru hareket eder.

Profil Hazırlama

Taban ve tavanın “U” profilleri ve yan duvara gelen “C” profilleri elektrik bandı ile yapıştırılmıştır. Not: Bir seramik, mermer ve benzeri kaplama malzemesi duvara (ıslak hacimlerde) uygulanacaksa, aks C ”profillerinin eksenleri arasındaki boşluk 40 cm olmalıdır.

İnşaat Yapımı

Dikey dikmeler olarak kullanılacak “C” profilleri, 60 cm eksen aralığına sahip 60 U “profilleri arasına yerleştirilir alçıpan montajı.

Alçıpan Kurulumu

Alçıpan montajı “C” yan yana profilin ortasına yerleştirilmeli ve birbirine hafifçe dokunmalıdır. Eklemdeki vidalar yerinden çıkarılmalıdır. Alçıpanın dikmelere vidalanması alttan yukarıya doğru yapılır. Vidalar alçıpanın kenarlarından 1 cm’den daha az olmamalıdır. Vida başları, kartonun zarar görmemesi koşuluyla yüzeye gömülmelidir. Son plaka kesilirse, kesme kenarı köşeye getirilir.

Bir yüzün montajı tamamlandıktan sonra, duvar boşluğundaki kurulum işlemi yüze başlamadan önce tamamlanır. Elektrik kabloları ve temiz su boruları dikmeler olarak kullanılan “C” profillerindeki deliklerden yatay olarak geçirilebilir. Yalıtım malzemesi profiller arasına sıkıştırma ile yerleştirilir. Karşı yüzün yerleştirilmesi, yarım yüz alçıpan montajı ile başlar, böylece iki yüzün birleşme yerleri uyuşmaz. Bu yüzünde, alçıpan tüm yatay ve dikey profillere vidalanır.

Alçıpan Tavan Çeşitleri

Alçı tavan yapısının tipi, tasarımcı veya tasarımcının tasarımı ile belirlenir. Bu temelde, bilinen üç formdan biri oluşturulabilir:

 • Tek katlı sıva tavan.
 • Çift katlı alçıpan çatı

Tek bir bitkinin tavanları bağımsız yapılar veya birkaç seviyeli karmaşık bir yapının elemanı olabilir. Profesyonel olmayan bir inşaatçı için en kolay seçenek budur. İnşaatın ana aşaması, metal bir profil içeren güvenilir bir çerçeve alçıpan montajı.

Tek katlı çatı avantajları

 • Gereksiz komşuları yukarıdan uzaklaştırmak;
 • Odanın önceki yüksekliğini korumak;
 • Düzensizlikleri, iletişimi ve kablolamayı gizler. İki ve üç seviyeli asma tavanlar, özel iç mekanlara ve benzer tasarım çözümüne zarif, modern ve etkili bir tamamlayıcıdır:
 • Alanın bölgelerini imha ederek odanın geometrisini değiştirmenizi sağlar;
 • Odayı genişletmek veya daraltmak için bir fırsat sağlamak;
 • Odanın tanınmaz hale getirilmesi.
 • Çerçeve – bir veya birkaç adımla desteklenen bir kutudan oluşan dikdörtgen veya şekilli tavanlar;
 • Diyagonal: odanın bir tarafında çıkıntı yapan alt katlara sahip düz zemin tavanlar;
 • Bölgesel: Tavanlar odanın parçalarına odaklanma imkanı sağlar;
 • Figürler – çiçeklerin ve soyutlamaların karmaşık geometrik tasarımlarına sahip tavanlar.

Alçıpan levhalar inşaatın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Alçıpanı tavana sabitleme teknolojisi çok basittir, böylece alçıpanı evinizde ve bireysel odalarda kendiniz yapabilirsiniz. Alçıpan montajı tavanın asma yapısını ve yüksek kaliteli metal profili güçlendirmeden. Yüksek nemli (banyo, tuvalet, mutfak, sundurma) odalara askıya alınmış bir nesne inşa ederken, neme dayanıklı kuru duvar (yeşil veya mavi boyalı) ve diğer tüm durumlarda gri tabakaların kullanılması önerilir.

TAVAN MONTAJI: NELER GEREKLİ?

Profiller listedeki uygun herhangi bir aletle üretilir: metal makas, ince dişler için metal testereler, hatta bir taşlama tezgahı. Ahşap bir tavanı tamir ederken, kendiliğinden vidalanan vidalar bir tornavidayla monte edilir ve bir tuğla yüzeyi durumunda, sadece bir matkap uygundur. Bir matkapla, optimum çap ve derinlikte ve bir çekiç veya doboynik tahrikli pimlerden sonra delikler açın. Son tamiratlar ancak tüm kesim işleri istenilen ebatta ve en küçük kıvrımlar yapılmadan yapılabilir.

Kesme işlemi sırasında, keskin bir bıçak, metal bir testere veya bir kenarlı bileme aleti üzerinde stoklamalısınız. Oluşan katmanlar bir toprak çözeltisi ile nemlendirilmiş bir fırça ile muamele edilir ve daha sonra bir spatula ile özel bir bileşik ile noktalara uygulanır. Alçıpan montajı tavanlara bakan yüzeylerde 12,5 mm kalınlıkta plakalar kullanılır. Yangın veya akustik koşullar gerekirse, çatı kaplamasının kalınlığı daha büyük olabilir ve 15, 18, 20, 25 mm veya daha fazla olabilir.

Alçı paneller tavan paneline iki şekilde takılabilir. Yardımcı çerçevenin çerçeve profiline enine (profile dik olan uzunlamasına kenar); Yardımcı çerçevenin çerçeve profili boyunca (profile paralel uzun uzun kenar). Alçıpan panellerin çapraz sabitlenmesi daha düşük maliyetlidir, çünkü bükülmeye karşı direnç o zeminde yüksektir. Bu döşeme plakalarının sonucu, kafes çerçevesinin destek elemanları arasında izin verilen daha büyük bir alandır. Bu birleştirme yöntemi malzeme tüketimini azaltır ve kurulum karmaşıklığını azaltır Alçıpan montajı.

Alçıpanın odaya montajı, levhaların (fabrika pahlı) uzunlamasına kenarlarının güneş ışığının yönüne paralel olacağı şekilde yapılmalıdır. Plakalar, çapraz derzlerin birbirinden en az 400 mm uzağa yerleştirilmesiyle monte edilir (çapraz şekilli dikişler yapılmamalıdır).

Çatı İşaretleme

Marka çalışması: Ana adım, uygulamadan önce her şeyi planlamaya başlamaktır. Başlamak için tüm elektrik kablolarını, iletişimleri, düz olmayan zeminleri vb. çıkarın. Gizlemeye yardımcı olacak maksimum seviye sayısına karar verilmesi önerilir. Temel destek elemanlarının, asma tavan montajlarının ve giydirme düzeneğinin konumunun belirlendiği büyük ölçekli örtüşen uçakların uygulamasına gitmelidir. Çatının ayrıntılı fotoğraf işaretlerini tanımak, asma tavanın ne tür bir duvar olacağını hayal etmenize yardımcı olacak ve gelecekteki onarımların kapsamını değerlendirmek için gereken inşaat malzemesi miktarını hesaplayacaktır.

Asma tavan, kenarlara ve merkeze sıkıca sabitlenmiş bir yapı olan, kendiliğinden yapılan alçıpandan yapılmalıdır. 120 cm standart genişlikteki levhalar için tavandaki profiller arasındaki mesafe 40 santimetreye eşit olmalıdır. Enine köprüleri bu minimum alana uygun olarak, 2,5 m alana yapışarak, alçı panelin ek yerlerinde en uygun şekilde takın alçıpan montajı.

Aydınlatma elemanları için bir raf monte edilecekse, çizimlere, aksesuarlara ve destek yüzeylerine küçük ayarlamalar yapılmalıdır. Bu durumda, askıya alınmış elemanların montaj şeması, çatı yapısının tüm çevresi boyunca 40 x 25 cm’den ve duvarlardan 10 ila 15 cm’lik bir ızgara biçimine sahip olacaktır. Çatının iç kısmın sökülmesi nedeniyle küçük bir onarımı ancak tavanın bir başkasının minimum yer değiştirmesi ile yerleştirilmesi durumunda gerçekleştirilebilir.

Duvar Profilleri ve Tavan Askılarının Montajı

Onarımın kendisi, duvarların ve tavanın yüzeyindeki çizimlerin tüm detaylarının hareketi ile başlar. Marka, alçıpanın tavanının bağlantı elemanlarını ve destek bileşenlerini nasıl yerleştireceğini görmenizi ve hayal etmenizi sağlar. Yatay çizgilerin seviyeye göre kontrolü kolaydır ve karşılıklı diklik inşaatın karesini belirlemeye yardımcı olacaktır. Ahşap yüzeylerde, kılavuzlar işaretleme çizgisi boyunca yerleştirilmeli, duvara vidalarla metal vidalarla bastırılmalı ve vidalanmalıdır. Profil ve süspansiyonun beton ve tuğla yüzeylere montajı tapalarla yapılır:

İlk önce, bağlantı elemanlarını monte etmek için açıklıkları U-şekilli profilde yatay olarak yapılır. Taban ve kılavuzları duvar yüzeyindeki taban çizgisine uygulanır.  İşareti kalemle transfer edilir. Sondaj delikleri ayarlanır. Bağlantı elemanlarını sabitleyen kılavuz profili takılır. Kazıklar çekiç veya dobojnik ile dövülür.

Sızdırmazlık bandının kılavuzlara yapıştırılması, beton yüzeye mükemmel şekilde oturmasını sağlar ve çerçeve içerisinde iyi ses yalıtımı sağlar. Daha sonra, yapılan işaretlere göre süspansiyonları doğrudan tavana sabitlemelisiniz. Bağlantı elemanları kendiliğinden klavuzlanan vidalarla betona ve ahşaba sabitlenir. Süspansiyonların montajından sonra, delikli uçlar aşağı bükülmelidir.

Alçıpan Tavan Montajı

Tavan profilinin uzunluğu, alçıpan montajı karşı duvarların kılavuz profilleri arasındaki mesafeden 1-2 cm daha kısa olmalıdır. Nihai profil, duvar askısına sabitlenerek duvar askıları nedeniyle düşmesini önler. Bağlama sırasında, taban düzleminin yatay pozisyonunu kılavuzlar arasında düz veya sıkı bir kabloyla doğrulamak önemlidir. Çapraz şeritlerin bağlanmasına izin veren cihaz (yengeç) yardımıyla, destek bileşenlerini dik açılarda bağlamak mümkündür. Yengeci sabit profile sabitlenir. Yan yüzeylerin parçalarını sabitlemek için vida kullanılır.  Yengeçin sabit açıklığına sabitleyerek, optimum uzunlukta bir traversi kesilir. Bitişik profili ve serbest köprü tortusunu benzer şekilde bağlayın.

Zemin ve Montaj

Tavana alçıpan yerleştirmek zor ve yavaş bir işlemdir. Bu tür bir işle uğraşmak kolay değildir. Bu nedenle, yardımcı bir destek cihazı olmadan vazgeçilmezdir. Alçıpan tavan ancak alçıpan tavana nasıl takılacağına ilişkin talimatları izlerseniz mümkündür:  Alçıpan montajı için özel vidalar, siyah boyalı olanlar kullanılır. Tavan hala kenardan 15–20 cm 10-15 mm bağlantı elemanları kullanılarak kurulmalıdır.  Sabitleme hem profil tarafından hem de sayfanın çevresinde ve yarıdan daha altında yapılır. Bitişik katmanlardaki vidalar küçük bir oyuk ile birbirine sabitlenir.  Kurulum sırasında, bağlantı elemanları alçıpanın ortasına gömülüdür. Sıva etrafında, yaklaşık 3 mm çapında, hafif bir dikiş bırakmaya değer.

Çapraz şeritlerin bağlanmasına izin veren cihaz (yengeç) yardımıyla, destek bileşenlerini dik açılarda bağlamak mümkündür. Yengeci sabit profile sabitleyin. Yan yüzeylerin parçalarını sabitlemek için vida kullanın. Yengeçin sabit açıklığına sabitleyerek, optimum uzunlukta bir traversi kesin. Bitişik profili ve serbest köprü tortusunu benzer şekilde bağlayın.  Alçıpan montajı tavanı ancak kablo tesisatı ve uygun aydınlatma armatürlerinin montajından sonra katmanlarla kaplanabilir. Aydınlatma elemanlarının sonlandırılması ve bağlanması.

Alçıpan plakalara, kablo yerleştirileceği delikler açılmalı veya aydınlatma armatürleri yerleştirilmelidir. Yangından korunma koşullarının sağlandığı çatılarda, ayrı ayrı elektrik tellerinin yerleştirildiği delikler macun macunu ile doldurulmalıdır. Plakalardan geçen kablo demetleri (paketler) yangın güvenliği gerekliliklerini karşılamak için korunmalıdır. Dahili aydınlatma armatürlü tavanın yangın güvenliği gerekliliklerine uyması gerekiyorsa, lamba mahfazasını resmi sınıflandırma veya teknik koşullara göre kullanmanız gerekir.

Asma tavan tasarımı, süspansiyonlar ve destek profilleri arasındaki mesafeyi azaltarak (daha kalın montaj) ek yüklere (kablolama, aydınlatma armatürleri) uyarlanabilir. Bir yangın yükü sınıfının alttan atandığı tavanlar için, çatının boş alanında, örneğin elektrik kablolarında izin verilen maksimum yangın yükünün aşılmamasına özen gösterilmelidir. Yangın yükü aşılırsa, kablo kanalları veya yangın yükü sınıfı olarak belirlenmiş özel çatılar kullanmanız gerekir.

Tavanı alçıpan montajı ile kendi elinizle yapmak kolaydır, son aşamada küçük bir tahta levhayı örtmek ve elde edilen tabanı sadece arkadan ışığı gizlemek için katmanlarla örtmek için önden yatay düzleme kadar tutulur. Stabilizatörlerin tüm yüzeyleri ve sabitleme noktaları kullanıma hazır bir macun çözeltisi ile hizalanır. Tamamlanan tüm onarımları hesaba katan son nokta LED şeritlerin montajıdır. Bu elementler, ışıkla oynayan muhteşem elementler yaratmanıza izin verir. Yatay bir yüzeye monte edilmiş LED şerit. Güvenilir sabitleme için çift taraflı bant kullanmanız gerekir. Bant çözüldüğünde, tüm tavanı dağıtmak ve aydınlatmak için yukarı doğru ışık akışı monte edilir.

Çeşitli modifikasyonların asma tavanları alçıpan montajı, tüm iletişimi gizlemeye ve arkasındaki ahşap bir eve izole edilmiş bir kontur yerleştirmeye izin verir. Asma tavanların, herhangi bir bina için uygun olmadığına dikkat etmek önemlidir, çünkü odanın yüksekliğini 15-20 santimetreye kadar düşürebilirler. Alçıpan tavan inşa etmek için özel bir zorluk yoktur, sadece inceliklerini ve adım adım talimatları dikkatlice okuyun. Her türlü çabayı gösterirseniz, son tasarım, ev sahiplerini ve misafirlerini uzun süre önce, orijinal halini ve estetik çekiciliğini kaybetmeden davet eder alçıpan montajı.

Başa dön
Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by